USG jamy brzusznej, piersi i tarczycy

USG jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej pozwala uwidocznić organy wewnętrzne w czasie rzeczywistym i w zależności od stwierdznanych nieprawidłowości i potrzeb, badane poszczególnych narządów może być ukierunkowane i odpowiednio modyfikowane. W USG jamy brzusznej można uwidoczniść organy wewnętrzne, takie jak wątroba czy nerki, ale również naczynia tętnicze i żylne.



W badaniu USG jamy brzusznej ocenia się strukturę następujących organów wewnętrznych: wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, nerek, aorty brzusznej oraz innych naczyń znajdujących się w jamie brzusznej tj. pęcherza moczowego prostaty, węzłów chłonnych.



Najczęstszą przyczyną wykonwania USG jamy brzusznej są bóle brzucha, inne to zaparcia, biegunka, żółtaczka, krwiomocz, niejasnego pochodzeia utrata masy ciała lub stany gorączkowe.



Do wykoania USG jam brzusznej nie trzeba skierowania od lekarza. Przed badanie należy nie spożywać posiłków co najmniej przez 6 godzin. Przy podejrzeniu problemów z układem moczowym i nerkami wskazane jest spożycie ok. 1 litra wody na ok. godzinę przed badaniem.







USG piersi

USG piersi jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym, które umożliwia uwidocznienie gruczołu piersioweg i otaczających tkanek miękkich oraz węzłów chłonnych. Dzięki wykorzystaniu sond wysokoczęstotliwościowych można ocenić ich wielkość, kształt i położenie z dużą precyzją.



USG piersi umożliwia ocenę struktur gruczołu sutkowego, pozwala określić charakter tkanek z jakich jest zbudowany gruczoł, obecność zmian chorobowych oraz ocenę węzłów chłonnych dołów pachowych. Badanie jest bezpieczne, niebolesne i może być powtarzane wielokrotnie. Badanie to może być wykonywane również kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Najczęstrze wskazania do wykonania USG piersi to: ból piersi, zmiana w piersi wyczuwalna podczas samobadanialub przez lekarza, wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej, obciążenie rakiem piersi w wywiadzie rodzinnym, kontrolne badanie do wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.



Badanie powinno być wykonywane pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Na badanie należy przynieść wyniki wcześniej wykonywanych badań USG i mammografii.







USG tarczycy

USG tarczycy jest nieinwazyjnym badaniem służącym do oceny wielkości, położenia oraz oceny morfologicznej tarczycy.



Badanie diagnozuje zaburzenia struktury tarczycy, uwidacznia jej powiększenie, guzki w miąższu, a po©ednio co pośrednio może być pomocne do ocenny jej czyności. Badanie USG tarczycy jest najczęściej wykonywaym badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce i monitorowaniu chorób tarczycy.



Wskazania do wykonania badania: powiększenie tarczycy, zmiany ogniskowe, różnicowanie autoimmunologicznych i nieautoimmunologicznych chorób tarczycy, powiększone szyjne węzły chłonne. USG tarczycy wykonuje się podczas wykonywania biopsji cienkoigłowej tarczycy.

DIAGNOSTYKA DOPPLEROWSKA

NOWOCZESNY APARAT ULTRASONOGAFICZNY

Elektroneurografia elektromiografia

Leczenie bólu

Choroby wieku podeszłego

Miażdżyca

Choroby naczyniowe

Rejestracja

W celu umówienia badania proszę o kontakt telefoniczny +48 609 66 11 32

Pracownia USG

ul. Pilotów 23E, lok. 1
80-460 Gdańsk
Polska